WHATSAPP
DESTEK

0543 866 95 66

MÜŞTERİ
TEMSİLCİSİ

0850 255 19 14

media

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Bebeğin anne karnında olduğu süreç boyunca gelişimini kaliteli ve eksiksiz bir biçimde tamamlaması için anne adayının kaliteli bir şekilde beslenmesi son derece önemlidir. Anne adayının hem kendine hem de bebeğe yetecek şekilde yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi son derece önemlidir.


Bir anne adayının ölçülü ve dengeli beslenmesi hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Protein hamilelik süresi boyunca annenin alması gereken temel besin kaynağı olarak bilinmektedir. Annenin enerji sağlaması ve bebeğin gelişimini tamamlaması açısından en çok proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Anne adayının günde en az 1-2 porsiyon protein içeren gıdalar alması gerekir.


Protein alımı için anne adayının tam pişmiş balık ve deniz ürünleri, tavuk, fındık, ceviz, karaciğer, bezelye, kuru fasulye, nohut, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi protein açısından zengin besinler tüketmesi son derece önemlidir. Özellikle son üç aylık süreçte bebeğin kemik gelişimi ve annenin kemikten ve dişten kalsiyum kaybetmesini önlemek için kalsiyum alımı son derece önemlidir. 


Anne adaylarının demir ihtiyacı da çok yüksektir. Anne adayları içerisinde bolca demir bulunduran ıspanak, marul, lahana, beyaz et, kırmızı et, dalak, sakatat, üzüm pekmezi gibi besinler tüketmelidir. Ülkemizde ne yazık ki demir eksikliği yaygın bir kadın problemi olarak ortaya çıkmaktadır ve bu nedenden dolayı hamileliğin beşinci ayından itibaren demir takviyesi iyi bir tercih olabilir. Folik asit de bebeğin sinir sistemi açısından önemlidir ve anne adayları lahana, marul, ıspanak, tam tahıl ekmekleri, yulaf, baklagiller gibi folik asit açısından zengin besinler tüketmelidir. İlk üç ay dışarıdan folik asit takviyesi de bebeğinizin gelişimi için şarttır.  


Son olarak içerisinde bolca C vitamini bulunduran turunçgiller, mango, domates, kivi, kavun, biber, limon tüketilmesi son derece önemlidir. Buna ek olarak anne adaylarının öğün atlamaması, sık sık ve az beslenmesi gerekir. Anne adaylarının su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durması önemlidir. Tüketeceğiniz besinler bebeğinizin gelişimi ve hamilelik süreciniz açısından son derece önemlidir.


  • Sep 11, 2019
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum bırakın

Eposta adresiniz kimse tarafından görünmeyecektir. İşaretli alanlar zorunludur.*

Blog Yazılarımız
Silver Moon Blog Yazısı
30.03.2020
Emzirme Sütyeni Seçerken Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik ve doğumun en önemli evrelerinden biri olan emzirme dönemleri, her yeni anne adayı için bilinmezlerle ve merak edilenlerle dolu bir dönemdir. Hamilelik boyunca, daha önce hiç duymadığımız yeni kavramlarla tanışır.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
27.01.2020
Gebelikte Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı normalde insanlarda fazla şeker tüketme nedeniyle ya da başka nedenlerle oluşabiliyor. Ve şeker hastası olan kişilere hastalık durumuna göre ilaç tedavisi ya da insülin tedavisi uygulanabiliyor.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
27.01.2020
Ek Gıdaya Geçiş Süreci
Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenirken hiç ek gıda verilmemeli anne sütü genelde yeterli olur. Ama 6 aydan sonra ek gıda bebeğe yavaş yavaş verilmeli ve bebek süt dışındaki gıdalara alışmalıdır.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
25.12.2019
Hamilelik Sürecinde Eşlerin Rolü
Hamilelik Sürecinde Eşlerin Rolü hamileliğin iyi ve sağlıklı geçmesi için oldukça önemlidir. Özellikle hamile bir eşe sahipseniz size çok fazla iş düşmekte çünkü bebekler hamilelik sürecinde dış etkenlerden etkilenmektelerdir. 
Devamını Oku