WHATSAPP
SİPARİŞ

0543 866 95 66

MÜŞTERİ
TEMSİLCİSİ

0850 255 19 14

media

Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara kullanımı yalnızca yaşadığımız ülkede değil, dünyada ciddi bir halk sağlığı problemi olarak baş göstermektedir. Hamilelik gibi bir süreçte sigara tüketmek hem bebek hem de anne adayının sağlığı açısından son derece tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara içerisinde binlerce zararlı kimyasal madde içermektedir. Bu maddeler bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.


Erken Doğum Riskini Artırır

Hamilelik boyunca içtiğiniz sigaralar sonucunda pek çok kötü sonuç ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle hamile kalmadan önce sigarayı bırakmanız gerekmektedir.  Sigara yüzünden bebeğiniz büyümek için ihtiyacı olan oksijen, besin maddeleri ve kana ulaşmakta zorluk çeker. Sigara içmek erken doğum riskini de yaklaşık olarak yüzde 30 oranında arttırır. Hamileliğin ilk üç ayı sigara içilen bir hamilelikte sigara içilmeyen hamileliğe göre daha fazla yarın damak bulgusuna rastlanmaktadır. Sigara hamilelikte düşük riski ya da ölü doğum riski oluşturur. Hamilelik sonrasında da ani bebek ölümü sendromu ile karşı karşıya kalınabilir. Bebeklerde doğumdan sonra astım gibi kronik akciğer problemleri daha fazla görülür. 


Bebeğinizi Olumsuz Yönden Etkiler

Aslına bakılırsa bebeğe zararlı olacak alkol miktarı her anne adayı için değişiklik gösterir bunun için tam bir ölçü bulunmamaktadır. Fakat genel anlamda alkol bebeğin beynini olumsuz etkiler, sinir hücrelerinin gelişimini, fonksiyonunu ve yaşam sürelerini de büyük ölçüde bozar. Buna ek olarak kemik ve kıkırdak hücrelerinde erken ölümün sebebi de alkol olarak bilinmektedir. Hamilelikte düzenli olarak bir iki kadeh alkol alan anne adaylarının bebeklerinde ortaya çıkan sorunlar; sinir hücre kayıplarına bağlı öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği, konuşma güçlüğü, hiperaktivite, kemik ve kıkırdak hücre kaybına bağlı yüz anomalileri olarak bilinmektedir. Bu problemler düzenli ve uzun süreli kullanım sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Hamile olduğunuzu bilmeden aldığınız alkol bebeğinize çok da zarar vermez. Hamile olduğunuzun da farkına vararak bebeğinizin sağlığı için sizler de alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Bebeğinizi de üzmeyecek şekilde bir kadeh şarap ya da küçük bir bira kaçamağı yapmanızın herhangi bir sakıncası olmayacaktır. Fakat bu konuda mutlaka doktorunuzun da onayını almalısınız.

  • Sep 11, 2019
  • Yorumlar: 0
İlgili Konular
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum bırakın

Eposta adresiniz kimse tarafından görünmeyecektir. İşaretli alanlar zorunludur.*