WHATSAPP
SİPARİŞ

0543 866 95 66

MÜŞTERİ
TEMSİLCİSİ

0850 255 19 14

media

Hamilelikte Psikoloji

Bilimsel açıdan bakıldığında hamilelik de boşanma, evlilik gibi kritik yaşam olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Hamilelik süreci boyunca anne adayı hem psikolojik hem de fiziksel ve biyolojik açıdan da büyük bir değişim yaşar. Psikolojik açıdan bakıldığı zaman anne adayı hamileliğin her bir evresinde farklı birer psikolojik süreçten geçmektedir.


İlk 3 Aya Dikkat !!!

Hamileliğin ilk üç ayı 1.Trimester olarak bilinmektedir ve anne adaylarının kendilerini en güvensiz hissettikleri dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik tespitinden sonra sevinç ve mutluluğun dışında bazı tedirginlikler ve endişeler de ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan kaygılar ve kafada oluşan soru işaretleri son derece normal olarak kabul edilir. Planlı ve istenilen bir hamilelikte dahi yoğun bir duygusal iniş-çıkışlar söz konusu haline gelebilmektedir. İkinci üç aylık dönemde artık anne adayı hamileliğe alışır ve uyum sağlamaya başlar. Bu dönemde ilk zamanlar sahip olunan endişeler yerini bir takım pozitif duygu ve düşüncelere bırakmaktadır. Bu dönemde anneler bebeklerinin ilk hareketlerini hisseder ve duygusal olarak onu beklemekte olan annelik rolüne hazırlanır.


Baba Adaylarına Ufak Bir Not...

Hamileliğin son evresine gelindiği zaman ise anne ve baba adayları artık doğuma ve bebekli bir hayata hazırlanırlar. Hamileliğin son sürecinde gittikçe artış gösteren fiziksel şikâyetlere ek olarak yaklaşan doğum ile ilgili kaygılar ve stres tekrar baş gösterir. Bu süreçte anne adayının psikolojik olarak hem doktoru tarafından hem de eşinden ve ailesinden destek görmesi oldukça önemlidir.

Hamilelik özellikle anne adayı için oldukça zor bir süreçtir. Bu süreç boyunca anne adayları stabil bir ruh halinde ilerlemez. Bu dönemde anne adaylarının psikolojik yükünün eşi tarafından hafifletilmesi oldukça önemlidir. Aslında bu konuda eşinizin de sizi rahatlatmak için çaba göstermesi ve onun yanında olması daha rahat bir hamilelik süreci geçirmeyi sağlar.

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere hamilelik sadece fiziksel, hormonal ve biyolojik değişimlerden ibaret değildir. Hamilelik sürecinde anne ve baba adayları psikolojik olarak devamlı değişik süreçlerden geçer ve bu süreci iyi yönetmek ve güzel bir şekilde ilerlemek oldukça önemlidir.


  • Sep 10, 2019
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum bırakın

Eposta adresiniz kimse tarafından görünmeyecektir. İşaretli alanlar zorunludur.*