WHATSAPP
DESTEK

0543 866 95 66

MÜŞTERİ
TEMSİLCİSİ

0850 255 19 14

media

Hamilelikte Psikoloji

Bilimsel açıdan bakıldığında hamilelik de boşanma, evlilik gibi kritik yaşam olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Hamilelik süreci boyunca anne adayı hem psikolojik hem de fiziksel ve biyolojik açıdan da büyük bir değişim yaşar. Psikolojik açıdan bakıldığı zaman anne adayı hamileliğin her bir evresinde farklı birer psikolojik süreçten geçmektedir.


İlk 3 Aya Dikkat !!!

Hamileliğin ilk üç ayı 1.Trimester olarak bilinmektedir ve anne adaylarının kendilerini en güvensiz hissettikleri dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik tespitinden sonra sevinç ve mutluluğun dışında bazı tedirginlikler ve endişeler de ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan kaygılar ve kafada oluşan soru işaretleri son derece normal olarak kabul edilir. Planlı ve istenilen bir hamilelikte dahi yoğun bir duygusal iniş-çıkışlar söz konusu haline gelebilmektedir. İkinci üç aylık dönemde artık anne adayı hamileliğe alışır ve uyum sağlamaya başlar. Bu dönemde ilk zamanlar sahip olunan endişeler yerini bir takım pozitif duygu ve düşüncelere bırakmaktadır. Bu dönemde anneler bebeklerinin ilk hareketlerini hisseder ve duygusal olarak onu beklemekte olan annelik rolüne hazırlanır.


Baba Adaylarına Ufak Bir Not...

Hamileliğin son evresine gelindiği zaman ise anne ve baba adayları artık doğuma ve bebekli bir hayata hazırlanırlar. Hamileliğin son sürecinde gittikçe artış gösteren fiziksel şikâyetlere ek olarak yaklaşan doğum ile ilgili kaygılar ve stres tekrar baş gösterir. Bu süreçte anne adayının psikolojik olarak hem doktoru tarafından hem de eşinden ve ailesinden destek görmesi oldukça önemlidir.

Hamilelik özellikle anne adayı için oldukça zor bir süreçtir. Bu süreç boyunca anne adayları stabil bir ruh halinde ilerlemez. Bu dönemde anne adaylarının psikolojik yükünün eşi tarafından hafifletilmesi oldukça önemlidir. Aslında bu konuda eşinizin de sizi rahatlatmak için çaba göstermesi ve onun yanında olması daha rahat bir hamilelik süreci geçirmeyi sağlar.

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere hamilelik sadece fiziksel, hormonal ve biyolojik değişimlerden ibaret değildir. Hamilelik sürecinde anne ve baba adayları psikolojik olarak devamlı değişik süreçlerden geçer ve bu süreci iyi yönetmek ve güzel bir şekilde ilerlemek oldukça önemlidir.


  • Sep 10, 2019
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum bırakın

Eposta adresiniz kimse tarafından görünmeyecektir. İşaretli alanlar zorunludur.*

Blog Yazılarımız
Silver Moon Blog Yazısı
30.03.2020
Emzirme Sütyeni Seçerken Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik ve doğumun en önemli evrelerinden biri olan emzirme dönemleri, her yeni anne adayı için bilinmezlerle ve merak edilenlerle dolu bir dönemdir. Hamilelik boyunca, daha önce hiç duymadığımız yeni kavramlarla tanışır.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
27.01.2020
Gebelikte Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı normalde insanlarda fazla şeker tüketme nedeniyle ya da başka nedenlerle oluşabiliyor. Ve şeker hastası olan kişilere hastalık durumuna göre ilaç tedavisi ya da insülin tedavisi uygulanabiliyor.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
27.01.2020
Ek Gıdaya Geçiş Süreci
Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenirken hiç ek gıda verilmemeli anne sütü genelde yeterli olur. Ama 6 aydan sonra ek gıda bebeğe yavaş yavaş verilmeli ve bebek süt dışındaki gıdalara alışmalıdır.
Devamını Oku
Silver Moon Blog Yazısı
25.12.2019
Hamilelik Sürecinde Eşlerin Rolü
Hamilelik Sürecinde Eşlerin Rolü hamileliğin iyi ve sağlıklı geçmesi için oldukça önemlidir. Özellikle hamile bir eşe sahipseniz size çok fazla iş düşmekte çünkü bebekler hamilelik sürecinde dış etkenlerden etkilenmektelerdir. 
Devamını Oku